Осінь – пора року, коли у дачників та тих, хто має власну присадибну ділянку, є певний «обов’язок», який полягає у підготовці саду та городу до зимівлі. І якщо встигнути зробити це до настання тривалих дощів, то потім у вас не буде необхідності працювати у мокрому, похмурому та непривітному саду.

Що потрібно робити у цей період, і яким саме процесам бажано надавати перевагу? Такі  сезонні роботи передбачають досить великий перелік, проте окремо все ж можна відзначити найбільш актуальні серед них. 

П’ять найбільш важливих справ для садівника

Перш за все, обов’язково треба виділити час на обробку насаджень від шкідників – щоб вони не могли перезимувати. У цьому випадку варто обробити дерева, кущі біологічними та протигрибковими засобами, які в наші дні можна знайти у спеціалізованих магазинах у великому асортименті. До класичних препаратів можна віднести залізний купорос – цією речовиною проводиться обробка в саду та на городах уже багато десятиліть. Він дозволяє позбавитися багатьох проблем – інфекційних та грибкових захворювань, мохів, лишайників, шкідливих комах, тощо.

Окрім того, важливо приділити увагу й іншим роботам у осінньому саду:

  1. Збирання листя під плодовими деревами – бажано вивезти все до останнього листочка, інакше комахи та слизні зимуватимуть там «з комфортом». Якщо потрібно замульчувати поверхню землі соломою чи опалим листям – то таку «ковдру» потрібно полити водою з розчинами фунгіцидних препаратів. 
  2. Обрізання листя та стебел у багаторічників – саме осіння вважається основною. Навесні така процедура може пошкодити молоді пагони.
  3. Полив дерев – це надзвичайно важливо як для дерев, так і для кущів, оскільки таким чином вони отримують потрібну кількість вологи, краще переносять зиму, отримують імунітет та гарну стійкість до шкідників. Поливати потрібно з розрахунку 100 літрів на одне доросле дерево. Під молоді дерева та кущі рекомендовано виливати 50 літрів води.
  4. Вдобрення насаджень. Перегній, компост, мінеральні добрива, попіл – все це вноситься в певних пропорціях під кожен кущ та плодове дерево. Вдобрювати бажано також і город. Вносяться речовини приблизно на глибині в 5-7 см в грунт. За час зими під впливом дощів та грунтових вод вони рівномірно розподіляться по території саду чи городу.
  5. Підв’язка, установка опор –  ця процедура найчастіше потрібна декоративним хвойним рослинам, які можуть деформуватися взимку під снігом та кригою.  Щоб запобігти таким неприємностям, бажано невеличкі деревця та кущі обмотати мотузкою та вдягнути спеціальну сітку, яка триматиме форму. При установці розтяжок потрібно попередньо обмотати стовбур мішковиною, щоб мотузки не пошкодили його. 

Також в осінній період здійснюється пересадка та ділення багаторічних культур і висадка цибулинок – тюльпанів, лілій, гіацинтів, нарцисів, тощо. До багаторічних відносяться троянди, які потребують пересадки, починаючи з 4-річного віку. Роблять це протягом усієї осені. В цей же час займаються посадкою саджанців молодих дерев та кущів.
не можна ігнорувати і боротьбу з бур’янами. Дуже добре себе у цьому плані зарекомендувала пласко-різна обробка ґрунтів, під час якої більшість шкідливих рослин легко зрізується та видаляється. 

Звичайно, що цей список досить неповний, і кожен садівник може формувати його з врахуванням власних запитів та потреб. Але у будь-якому разі його не можна ігнорувати, інакше ваш саду буде занедбаним, та не даватиме у подальшому гарних врожаїв.